Dark Souls 2 pozwala od teraz ulepszyć tytanitem Ekwipunek maksymalnie do +10, ale możemy dodać do niego specjalny efekt (na każdym poziomie ulepszenia). Zrobimy to za pomocą różnego rodzaju kamieni (tabela poniżej), a cofniemy za pomocą bladego kamienia. Niektóre bronie mogą posiadać więcej obrażeń od żywiołów (tylko jeśli taka broń domyślnie posiada już inne niż fizyczne obrażenia, np. miecz z Heide). Nie ma poziomów do poszczególnych ulepszeń żywiołu, robimy to tylko raz. Kamienie do modyfikacji możemy znaleźć w czasie eksploracji, albo kupić u Lenigrasta, Mcduffa lub Chloanne. Zbroi się nie zaklina.


Przed zaklęciem broni konieczne jest przekazanie GASNĄCEGO ŻARU Kowalowi Mcduff'owi. Jedynie on za pomocą tego żaru może dodać efekt do ekwipunku. McDuff nie będzie z nami rozmawiał ani sprzedawał niczego dopóki mu go nie dostarczymy. Żar znajduje się w Żelaznej Warowni na schodach, pod pierwszym łucznikiem po prawej po wejściu na plac, na którym znajduje się piec.

Lokalizacja żaru:

Aby McDuff zszedł ze skrzyni, na której siedzi, wystarczy zapalić pochodnię na drugim końcu jego warsztatu.


Rodzaje ulepszeń:

Ikona
Rodzaj ulepszenia
Gdzie wykonać ulepszenie
Uwagi

Zwykłe
Lenigrast, McDuff, Ornifex
Każde wzmocnienie zwiększa obrażenia broni o 10% początkowej wartości, zwiększa się premia od statystyk, na broń można nakładać tymczasowe efekty.

Broń i zbroje bossów
Lenigrast, McDuff, Ornifex
Każde wzmocnienie broni zwiększa jej obrażenia o 30% początkowej wartości, zwiększa się premia od statystyk.
Wzmacniane

Specjalna broń i zbroje
Lenigrast, McDuff, Ornifex
Każde wzmocnienie zwiększa obrażenia broni o 10% początkowej wartości, zwiększa się premia od statystyk.
Magic.png
Magiczne
McDuff
Zmniejsza obrażenia fizyczne o 30,5% i zmniejsza skalowanie od siły i zręczności o 1-2 poziomy, dodaje magiczne obrażenia oraz magiczne skalowanie na poziomie C do wcześniej niezaklinanej, nieulepszanej broni posiadającej jakiekolwiek skalowanie.

Jeśli efekt zostanie dodany do broni posiadającej niefizyczne obrażenia (inne niż magiczne), która nie była zaklinana, wszystkie typy obrażeń zostają w niewielkim stopniu obniżone oraz broń zyskuje nieznaczne obrażenia magiczne.

Jeśli efekt zostanie dodany do broni posiadającej magiczne obrażenia bez zaklinania, obniżają się wszystkie typy obrażeń oraz broń zyskuje większe obrażenia magiczne.
Fire.png
Ogniste
McDuff
Zmniejsza obrażenia fizyczne o 30,5% i zmniejsza skalowanie od siły i zręczności o 1-2 poziomy, dodaje ogniste obrażenia oraz ogniste skalowanie na poziomie C do wcześniej niezaklinanej, nieulepszanej broni posiadającej jakiekolwiek skalowanie.

Jeśli efekt zostanie dodany do broni posiadającej niefizyczne obrażenia (inne niż ogniste), która nie była zaklinana, wszystkie typy obrażeń zostają w niewielkim stopniu obniżone oraz broń zyskuje nieznaczne obrażenia ogniste.

Jeśli efekt zostanie dodany do broni posiadającej ogniste obrażenia bez zaklinania, obniżają się wszystkie typy obrażeń oraz broń zyskuje większe obrażenia ogniste.
Lightning.png
Piorunowe
McDuff
Zmniejsza obrażenia fizyczne o 30,5% i zmniejsza skalowanie od siły i zręczności o 1-2 poziomy, dodaje obrażenia od błyskawic oraz skalowanie od błyskawic na poziomie C do wcześniej niezaklinanej, nieulepszanej broni posiadającej jakiekolwiek skalowanie.

Jeśli efekt zostanie dodany do broni posiadającej niefizyczne obrażenia (inne niż błyskawic), która nie była zaklinana, wszystkie typy obrażeń zostają w niewielkim stopniu obniżone oraz broń zyskuje nieznaczne obrażenia od błyskawic.

Jeśli efekt zostanie dodany do broni posiadającej obrażenia od błyskawic bez zaklinania, obniżają się wszystkie typy obrażeń oraz broń zyskuje większe obrażenia od błyskawic.
Dark.png
Mroczne
McDuff
Zmniejsza obrażenia fizyczne o 30,5% i zmniejsza skalowanie od siły i zręczności o 1-2 poziomy, dodaje obrażenia od mroku oraz skalowanie od mroku na poziomie C do wcześniej niezaklinanej, nieulepszanej broni posiadającej jakiekolwiek skalowanie.

Jeśli efekt zostanie dodany do broni posiadającej niefizyczne obrażenia (inne niż mroczne), która nie była zaklinana, wszystkie typy obrażeń zostają w niewielkim stopniu obniżone oraz broń zyskuje nieznaczne obrażenia od mroku.

Jeśli efekt zostanie dodany do broni posiadającej obrażenia od mroku bez zaklinania, obniżają się wszystkie typy obrażeń oraz broń zyskuje większe obrażenia od mroku.
Poison.png
Trujące
McDuff
Najbardziej skuteczne gdy zostanie nałożone na broń posiadającą już obrażenia od trucizny, by je wzmocnić lub na broń z dużą szybkością ataku w celu szybkiego zatrucia przeciwnika.

Zmniejsza obrażenia fizyczne o 30,5%, dodaje 112 obrażeń od trucizny do wcześniej niezaklinanej, nieulepszanej broni i zmniejsza skalowanie od siły i zręczności o 1-2 poziomy.

Jeśli efekt zostanie dodany do broni posiadającej dodatkowe niefizyczne obrażenia, która nie była zaklinana, dodaje 96 obrażeń od trucizny a wszystkie typy obrażeń zostają w obniżone o 11%.
Bleed.png
Krwawiące
McDuff
Najbardziej skuteczne gdy zostanie nałożone na broń powodującą krwawienie, by je wzmocnić lub na broń z dużą szybkością ataku w celu szybkiego wywołania krwotoku.

Zmniejsza obrażenia fizyczne o 30,5%, dodaje 112 obrażeń od krwawienia do wcześniej niezaklinanej, nieulepszanej broni i zmniejsza skalowanie od siły i zręczności o 1-2 poziomy.

Jeśli efekt zostanie dodany do broni posiadającej dodatkowe niefizyczne obrażenia, która nie była zaklinana, dodaje 96 obrażeń od krwawienia a wszystkie typy obrażeń zostają w obniżone o 11%.
Raw.png
Czyste
McDuff
Zwiększa obrażenia fizyczne broni, zmniejsza skalowanie od statystyk, na broń można nakładać tymczasowe efekty.

Najlepiej używać na broni, która ma niskie skalowanie, ponieważ broń, której obrażenia w dużej mierze zależą od wysokiej premii, straci je w wyniku tego ulepszenia. Dobre również dla postaci, które nie rozwijają za bardzo swoich statystyk, by zyskać wysokie premie do obrażeń od skalowania broni.

Dodaje 14,4% do podstawowych obrażeń fizycznych/magicznych/ognistych/błyskawic/mrocznych nieulepszonej i niezaklinanej broni oraz zmniejsza skalowanie od siły/zręczności/magiczne/ogniste/mroku do D lub E
Enchanted.png
Zaklęte
McDuff
Zmniejsza skalowanie od statystyk. Obrażenia fizyczne skalują się od Inteligencji (nie dodaje magicznych obrażeń).

Zmniejsza skalowanie od siły/zręczności/ogniste/błyskawic/mroku do D lub E i dodaje początkowo premię D do skalowania magicznego.
Nie wpływa na podstawowe obrażenia.

Najskuteczniejsze w przypadku broni posiadającej już magiczne obrażenia i/lub niskie skalowanie magiczne.

Idealne dla postaci, które opierają się głównie na magii i/lub tych którzy mają wysoką Inteligencję.

Jeśli zostanie nałożone na broń bez skalowanie, np. Avelyn, broń otrzymuje tylko premię D od Inteligencji.
Mundane.png
Pospolite
McDuff
Ulepsza broń w ten sposób, że jej obrażenia zależne są od poziomu najniższej statystyki postaci. Obniża podstawowe obrażenia broni o ok. 50% i zmniejsza skalowanie.

Przydatne dla postaci posiadających wyrównane statystyki i korzystających z szybkiej broni. Z najniższą statystyką na poziomie 30 (SL 217) broń zyskuje +200 do obrażeń. Jeśli gracz dalej będzie rozwijał swoją postać, broń zaklęta w ten sposób nie będzie zyskiwać dodatkowych obrażeń, aż do momentu gdy wszystkie statystyki będą na tym samym poziomie.

Przykład: Nieulepszony pospolity ogromny miecz smokoskrzydeł przy wszystkich statystykach na poziomie 20 (SL 127) posiada bazowe obrażenia na poziomie 68, premię +170 do obrażeń od ulepszenia, co daje w sumie 238 obrażeń, Wzmacnianie go zwiększa bazowe obrażenia o ok. 25 pkt na każdy poziom. Generalnie broń z wyższym skalowaniem, wysokimi podstawowymi obrażeniami najwięcej zyskuje na tym ulepszeniu, choć w przypadku broni mniejszych/szybszych/ z niskimi premiami również całkiem skuteczne.

Rudy

Ikona
Nazwa
Użycie
Jak zdobyć
2090.png
Odłamek Tytanitu
Ulepsza zwykłe wyposażenie do +3
Kowal Lenigrast w Majuli (10szt), Handlarka Chloanne po przeniesieniu się do Majuli (nielimitowana ilość), kryształowe jaszczurki, w skrzyni sklepu zbrójmistrza Maughlina, wypada z przeciwników (z młotem?) w Dolinie Żniw i/lub Strażnicy Żniw, wypada z niektórych przeciwników Zatoki Tseldory.
2091.png
Duży Odłamek Tytanitu
Ulepsza zwykłe wyposażenie do +6
Kowal McDuff w Zaginionej Twierdzy (nielimitowana ilość), zwłoki w Zaginionej Twierdzy, Przystań Niczyja w skrzyni oraz w ukrytym pokoju, Chloanne sprzedaje po zabiciu Żelaznego Króla, skrzynia przy Głównej Wieży w okolicy Pate, Czarny jar do znalezienia oraz wielkie robaki wychodzące ze ścian, kopalnia Doliny Żniw, Żelazna Warownia do znalezienia oraz wypada z rycerzy, pająki i czarodzieje w Zatoce Tseldory, Wrota Pharrosa.
2093.png
Grudka Tytanitu
Ulepsza zwykłe wyposażenie do +9
Handlarka Chloanne po zdobyciu Symbolu Króla (10szt) a nielimitowaną ilość po zabiciu Nashandry, Knieja Upadłych Olbrzymów w pokoju z balistami, możliwy handel z wronami w Przedsionku za gładki jedwabisty kamień, wypada z rycerzy Żelaznej Warowni, skrzynia w Puszczy Cieni koło 3 ogniska, nagroda za zabicie przeciwnika w przymierzu Strażników Dzwonu, Wrota Pharrosa wypada z przeciwników, rzadko wypada z przeciwników w Czarnym Jarze, rzadko wypada z przeciwników Zatoki Tseldory.
2097.png
Sztabka Tytanitu
Ulepsza zwykłe wyposażenie do +10
Handlarka Chloanne - (1szt), prezent od Kowala McDuffa , w ukrytym pokoju w Kniei Upadłych Olbrzymów w okolicy balist, możliwy handel z wronami w Przedsionku za mały gładki jedwabisty kamień, kryształowe jaszczurki przed zamkiem Drangleic, wypada z rycerzy w zamku Drangleic, znalezione po zabiciu Maga Grasanta i kongregacji w Zatoce Tseldory, po zabiciu 10 przeciwników w przymierzu Strażników Dzwonu.
2123.png
Migoczący Tytanit
Ulepsza specjalne wyposażenie do+5
Handlarka Chloanne - (3szt), krysztalowe jaszczurki, skrzynia przy kowalu McDuffie, rycerze arcymoka koło pierwszego ogniska w Kaplicy Amany, kapłanki w Kaplicy Amany, mini boss Zręczny Strażnik w Puszczy Cieni, jaskinia z bazyliszkami w Ruinach Cieni, możliwa wymiana z wronami za gładki jedwabisty kamień w Przedsionku, Wrota Pharrosa w skrzyni, Żelazna Warownia w skrzyni, zwłoki w okolicy areny bossa Lustrzany Rycerz, zwłoki w Smoczym gnieździe w kilku miejscach, po rozmowie z Chloanne w Majuli jako prezent, Królewska Brama 2 sztuki z olbrzymiego drzewa, zwłoki w Strażnicy Żniw gdzie dostać musimy się drabiną.

Skamieniała Smocza Kość
Ulepsza specjalne wyposażenie.
Kryształowe Jaszczurki w Zatoce Tseldory oraz na zwłokach, Apostołowie Smoka, Puszcza Cieni w skrzyni oraz wypada z wielkiego bazyliszka, handel z wronami w Przedsionku za gładki jedwabisty kamień, Wrota Pharrosa w skrzyni, zwłoki z Żelaznej Warowni, skrzynia przy wielkich gigantach na dole Czarnego Jaru, Kryształowe Jaszczurki, wywerny i skarby w Smoczym Gnieździe, Kaplica Amany po 3 ognisku, Wypada ze smoczych akolitów w Warowni Aldii oraz w zwłokach, Krypta Nieumarłych po pierwszym ognisku, Handlarka Chloanne - (3szt) po zdobyciu Symbolu Króla.
czysty_kamien.png
Czysty Kamień
Zmienia klasę wyposażenia na Czystą.
Handlarka Chloanne - (3szt), bazyliszki, kryształowe jaszczurki w pobliżu Wrót Pharrosa, Dolina Żniw w skrzyni.
kamien_blekitnego_swiatla.png
Kamień Błękitnego Światła
Nasyca wyposażenie magią skalującą z inteligencją.
Handlarka Chloanne - (3szt), skrzynia w pomieszczeniu do walk przymierza Królewskie Szczury, wypada z duchów piromancji, bazyliszek w Zatoce Tseldory, wiedźmy i apostołowie w Krypcie Nieumarłych, zwłoki w Kaplicy Smoczej, możliwa wymiana z ptakami Dyna i Tilo.
Lightning.png
Kamień błyskawic
Nasyca wyposażenie błyskawicami.
Błękitny strażnik Targray w Błękitnej Katedrze, bazyliszek w Zatoce Tseldory, Handlarka Chloanne - po zabiciu Velstadta Królewskiej Tarczy, możliwa wymiana z ptakami Dyna i Tilo.
kamien_ognistego_smoka.png
Kamień Ognistego Smoka
Nasyca wyposażenie ogniem.
Handlarka Chloanne - (3szt) po wyczyszczeniu Krypty Nieumarłych, rycerze i żółwie w Żelaznej Warowni, salamandry w Kniei Upadłych Olbrzymów, bazyliszek w Zatoce Tseldory, możliwa wymiana z ptakami Dyna i Tilo.
Dark.png
Kamień Mrocznego Rycerza
Nasyca wyposażenie mrokiem.
Handlarka Chloanne - (3szt), czerwone eksplodujące jaszczurki w Zatoce Tseldory, bazyliszek w Puszczy Cieni, jaszczurki w Grobowcu Świętych, w pobliżu czerwonych smoków w Smoczym Gnieździe, apostołowie w Krypcie Nieumarłych, bazyliszek w Zatoce Tseldory, możliwa wymiana z ptakami Dyna i Tilo.
trujacy_kamien.png
Trujący Kamień
Nasyca wyposażenie trucizną.
Handlarka Chloanne - (3szt) ?, Skrzynia w Dolinie Żniw, robaki w Czarnym Jarze, czołgające mobki w Kaplicy Amany, zwłoki idąc do Mythy w Strażnicy Żniw.
broczacy_kamien.png
Broczący Kamień
Dodaje obrażenia krwawiące do broni.
Handlarka Chloanne - (3szt), zwłoki w Grobowcu Świętych po pokonaniu Przedniej straży szczurów królewskich, zwłoki za drzwiami w Wieży Grzesznicy, żaby oraz pełzające stworzenia w Kaplicy Amany, po zabiciu króla szczurów w dole, możliwa wymiana z ptakami Dyna i Tilo.
Enchanted.png
Magiczny Kamień
Nasyca wyposażenie magią. Skalowanie fizycznych obrażeń z inteligencją.
Handlarka Chloanne - (3szt), wiedźmy w Krypcie Nieumarłych, pustynne czarodziejki w Strażnicy Żniw, wymiana z ptakami Dyna i Tilo.
Mundane.png
Stary zwykły Kamień
Skaluje z najniższym pkt statystyk, więc np: posiadając każdą umiejętność na poziomie 15 będziemy do tych 15 skalować, lecz mając choć jedną wartość niską wtedy po ulepszeniu broń będzie zadawała mniejszy dmg.
Żołnierze Gyrmu rzucający toporami (Wrota Pharrosa), Smocze Gniazdo, Mastodońscy Żołnierze przed zamkiem Drangleic, przeciwnicy z młotem w Dolinie Żniw, wymiana z ptakami Dyna i Tilo.
blady_kamien.png
Blady Kamień
Usunięcie ulepszenia.
Stary Rycerz, Wieża Płomienia Heide, Handlarka Chloanne (gdy ją zabijemy), kryształowe jaszczurki.Tired of anon posting? Register!
Load more
⇈ ⇈